Alfredo Stroessner Matiauda

Pievieno šai personai bildi!
Dzimšanas datums:
03.11.1912
Miršanas datums:
16.08.2006
Papildu vārdi:
Альфредо Стресснер Матиауда
Kategorijas:
Diktators, Militārpersona, karavīrs, Prezidents, Valdnieks, Ģenerālis
Kapsēta:
Norādīt kapsētu

Alfredo Stroessner Matiauda (3. november 1912 – 16. august 2006) oli Paraguay sõjaväelane ja poliitik, president aastail 1954–1989.

Stroessneri isa oli Hugo Ströβner, kes oli pärit Saksamaalt Hofi linnast, ema oli Heriberta Matiauda, kes pärines jõukast Paraguay perekonnast. 1929 liitus ta Paraguay armeega, 1931 sai leitnandiks. 1948 sai ta kogu Lõuna-Ameerika noorimaks kindraliks.

Tegi 4. mail 1954 41-aastasena sõjaväe ülemjuhatajana riigipöörde ja kehtestas sõjaväediktatuuri. 15. augustil sai ta 46. Paraguay presidendiks. Ta oli äge kommunismivastane ja seetõttu sai oma valitsusajal USA "sõbraks".

Stroessner toetas Dominikaani Vabariigi invasiooni USA poolt ja saatis ka Vietnami sõtta sõdureid USA poolele. Tema valitsusaega on teravalt kritiseeritud piinamiste, inimröövide ja korruptsiooni pärast, mida tõestasid 1992. aastal "terroriarhiivid". Tema valitsusajal ei olnud kommunistlikel riikidel Paraguays saatkondasid, ainult Jugoslaavial oli (sest Jugoslaavia oli ühinenud blokivälisusliikumisega).

3. veebruaril 1989, kui ta oli võimul olnud 34 aastat ja 172 päeva, kukutati ta kindral Andrés Rodríguez Pedotti poolt, kes oli tema kauaaegne sõber. Stroessner põgenes Brasiiliasse.

Paraguaylased arvavad temast mitut moodi. Tema vihkajate jaoks oli ta korrumpeerunud autoritaatne diktaator, need, kellele ta meeldis, armastavad tema valitsusajal olnud poliitilist stabiilsust ja majanduskasvu.

16. augustil 2006 suri Stroessner Brasílias insuldi tõttu 93-aastaselt. Ta tahtis enne surma Paraguaysse naasta, et surra oma kodumaal, aga Paraguay valitsus keeldus ja ähvardas ta arreteerida.

Nav pesaistītu vietu

  loading...

    Saiknes

    Saistītās personas vārdsSaitesDzimšanas datumsMiršanas datumsApraksts

    Nav norādīti notikumi

    Birkas