Mirdza Kangare Matule

Добавить Фото!
Дата рождения:
12.12.1915
Дата смерти:
26.02.1995
Отчество:
Augusts
Имя при рождении:
Bleikša
Дополнительные имена:
Kangars Matulis, Bleikšs, Bleiča
Категории:
Жертва репрессий (геноцида) советского режима, Сценограф, Художник
Национальность:
 латыш
Кладбище:
Rīgas 2. Meža kapi

Dzimusi Auces daiļdārznieka Augusta Bleiča un viņa sievas Lidijas ģimenē. Vecākiem nav nekādu rūpju un galvassāpju, ko par viņu jaunaudzi teiks skolotāji. Imants Ziedonis Blaumaņa draugu un leģendāro pedagogu Jāni Gresti ir nosaucis par "roku darba un gara dzīves sajūdzēju". Lūk, tieši viņš — skolotājs Mirdzai un Mirdza viņam ir kā radīti, lai ziedus no dārza "pārceltu" zīmēšanas blokā izkrāsotus un izkārtotus ar cildinājuma piedevu.
Ģimnāziju absolvējot, Mirdzai viens ceļš — Mākslas akadēmija.
Apgarotas harmonijas valdzinājums, radošas aktivitātes nerimtībā, — tā par viņas studiju darbiem izteikušies vērtētāji.
Ceturtajā kursā darba laimi Liktenis svēta ar mīlestību — laulībām ar mācītāju Jāni Kangaru.

***
Jau apnicis klausīties šajos melu solījumos, kad varas pārstāvji izsūtīto vagonos sievas un bērnus apvārdo ar stāstiem, ka gala stacijā ģimenes no jauna sastapsies. Mirdzas Kangares šķiršanās no vīra izsūtāmo vilcienā bija šķiršanās uz mūžu... Arī mazais dēls Niklāvs no šīs zemes mocībām un mātes izmisuma glāstiem drīz tika atņemts un atdots Lielajam klusumam.
***
Mirdza Kangare izturēja 15 Sibirijas gadus. Viņa pati vēlāk minēja:
— Pēdējo spēku, izsīkumam tuvojoties, man palīdzēja Dievs un cilvēciskums; mani aizveda Igorkas teātrī. Izrādījās, ka arī mūžīgo ledāju zemē pie pelavu maizes kumosa cilvēkiem ir ļoti vajadzīgs malks no mākslas veldzes.
Mirdzas Kangares Igarkas teātra izrādēm darinātās dekorācijas un kostīmi, viņas talants un darba spējas, kaut nedaudz un tomēr izšķirīgi izdzīvošanai izmaina viņas statusu.
Piecdesmito gadu vidū Mirdzai Kangarei izdodas ne tikai atgriezties Latvijā, bet arī atjaunot savu studentes matrikulu Mākslas akadēmijā. Arvīds un Marga Spertāli viņai dāvina savu uzmanību un cilvēcisku seju. Mājīgajā Pārdaugavas Spertālu namiņā līdz vēlām nakts stundām kamīna gaismā un sirds siltumā atraisītas šķiet nekad neizmērojamās līdz nobeigumam tēmas par laikmetu atspoguļojumu mākslas stilu daudzveidībā un prestatā mūsdienu cilvēku attieksmju noslīdēšanā zemiskumā, kas pārspēj dzīvnieciskumu.

Avots: Brīvā Latvija, 10.07.1995

Нет привязок к месту

  loading...

    Связи

    ИмяРодствоДата рожденияДата смертиОписание
    1
    Niklāvs KangarsСын12.07.194123.03.1942
    2Jānis MatulisJānis MatulisМуж21.02.191119.08.1985
    3Jānis KangarsJānis KangarsМуж15.03.190706.09.1943

    Не указано событие

    Бирки