Johans Hāmanis

Добавить Фото!
Дата рождения:
27.08.1730
Дата смерти:
21.06.1788
Дополнительные имена:
Georgs, Johann Georg Hamann, Hamanis
Категории:
Дворянин, Масон, Писатель, Теолог
Кладбище:
Указать кладбище

Johans Georgs Hāmanis (vācu: Johann Georg Hamann, * 27. augusts 1730.; † 21. jūnijs 1788. Minstere) bija vācu rakstnieks, filozofs un mistiķis, saukts par "Ziemeļu magu". Laikā no 1752. līdz 1767. gadam ar pārtraukumiem dzīvojis Rīgā un Jelgavā.

Dzimis Kēnigsbergā (Karalaučos) Austrumprūsijā, studējis teoloģiju un tiesības, tomēr universitāti nav pabeidzis. Tūlīt pēc tam

1752. gadā pārcēlies uz Vidzemi un Kurzemi, kur blakus pārvaldnieka darbam pie barona Budberga Rīgā, pēc tam pie ģenerāļa fon Vitena (von Witten) Zaļeniekos, nodevies plašām privātām studijām.

1756. gadā iestājies darbā Bērensu tirdzniecības namā Rīgā un nākamajā gadā devies uz Londonu, kur pārdzīvojis smagu personisku krīzi un "apskaidrības mirkli".

1758. gadā, atgriezies Rīgā, strādājis par mājskolotāju pie Rīgas rātskunga un brīvmūrnieku ložas vadītāja Johana Kristofa Bērensa. Bērensi personīgi pazina tādus sava laika Eiropas dižgarus, kā Monteskjē. Nesekmīgi vēlējies apprecēties ar sava drauga un namatēva māsu Katrīnu,

1759. gadā atstājis Rīgu un devies pie slimā tēva uz Kēningsbergu.

1765. gadā viņš apmetās par advokāta Totiena (Tottien) sekretāru Jelgavā,

1766. gadā bija pirmās Jelgavas avīzes — „Mitauische Nachrichten” redaktors. Viņa uzskati spēcīgi ietekmēja tajā laikā Rīgā dzīvojošo Johanu Gotfīdu Herderu.

 

 

1767. gadā pēc Imanuela Kanta ieteikuma viņš ieguva darbu Prūsijā, vēlāk pelnīja iztiku ar rakstniecību.

***

Vācu rakstnieka un filozofa Johana Georga Hāmaņa vārdā Rīgā ir nosaukta Hāmaņa iela. Viņš, tāpat kā daudzi vietējie un no ārzemēm iebraukušie literāti un mākslinieki pulcējās ap bagātā lieltirgotāja Bērensa dēliem, kuru mājas pastāvīgais viesis bija arī Johans Gotfrīds fon Herders. Hāmanis dzīvoja Berensa greznajā Hāgena muižiņā Daugavgrīvas ielā, ko vēlāk pazīst ar Švarcmuižas nosaukumu un mīlēja pastaigāties pa taku starp divsimtgadīgiem vītoliem — tā saukto filozofu aleju. Tagadējā Hāmaņa iela ir daļa no šīs takas.

Darbi

 • Gedanken über meinen Lebenslauf, 1758/59
 • Sokratische Denkwürdigkeiten, 1759
 • Aesthetica in nuce, 1760
 • Kreuzzüge des Philologen, 1762
 • Golgatha und Scheblimini, 1784

Kopotie raksti:

 • Hamann’s Schriften. 8 Bände. Hrsg. von Friedrich Roth. Reimer, Berlin 1821-1843 (vollständiges Digitalisat)
 • Sämtliche Werke. 6 Bände. Hrsg. von Josef Nadler. 1949—1957, Reprint 1999

Источник: wikipedia.org

Нет привязок к месту

  loading...

    Связи

    ИмяРодствоДата рожденияДата смертиОписание

    Не указано событие

    Бирки