Michał Smolorz

Добавить Фото!
Дата рождения:
00.00.1955
Дата смерти:
10.01.2013
Категории:
Журналист, Кинорежисер, Публицист
Национальность:
 поляк
Кладбище:
Katowice, cmentarz parafialny Katowice-Podlesie (pl)

Michał Smolorz (ur. 1955 w Szopienicach, zm. 10 stycznia 2013 w Katowicach) – polski dziennikarz, publicysta, reżyser, scenarzysta oraz producent telewizyjny i filmowy.

Absolwent Politechniki Śląskiej, doktor kulturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego. Od 1978 w Telewizji Polskiej, w stanie wojennym zwolniony po negatywnej weryfikacji politycznej. Pracował w wielu zawodach, m.in. jako kierowca autobusu, jednocześnie publikując w wydawnictwach podziemnych. W 1987 pod pseudonimem Stefan Szulecki wydał książkę pt. Cysorz, wspomnienia kamerdynera opisującą rządy I sekretarza KW PZPR w Katowicach Zdzisława Grudnia. Do TVP wrócił w 1989, był sekretarzem ds. programu, zastępcą redaktora naczelnego i dyrektorem ds. ekonomicznych.

W 1991 razem z Wojciechem Sarnowiczem założył prywatne studio „Antena Górnośląska”. Wyprodukował ponad 200 filmów i widowisk telewizyjnych, w tym serię programów pt. Wesoło, czyli smutno. Kazimierza Kutza rozmowy o Górnym Śląsku poświęconych górnośląskiej tożsamości. W 2002 założył Komitet Wyborczy Wyborców Michała Smolorza i z jego listy bezskutecznie kandydował na prezydenta Katowic. Publikował m.in. w Dzienniku Zachodnim, Gazecie Wyborczej, Polityce.

W 2012 wydał książkę pt. „Śląsk wymyślony”.

Zmarł nad ranem 10 stycznia 2013. Przyczyną śmierci był zawał serca.

 

Источник: wikipedia.org

Нет привязок к месту

  loading...

    Взаимоотношения не установлены

    Не указано событие

    Бирки