Arkadiusz Degler

Pievieno šai personai bildi!
Dzimšanas datums:
06.10.1920
Miršanas datums:
09.02.1944
Mūža garums:
23
Dienas kopš dzimšanas:
37833
Gadi kopš dzimšanas:
103
Dienas kopš miršanas:
29307
Gadi kopš miršanas:
80
Kategorijas:
2. Pasaules kara dalībnieks, Nacisma upuris, Skauts, Students, Virsnieks
Tautība:
 polis
Kapsēta:
Warszawa, Powązki Military Cemetery

Arkadiusz Degler ps. "Grad" (ur. 6 października 1920 w Krasnodarze, zm. 9 lutego 1944 w Częstochowie) – podporucznik Armii Ludowej.

Był synem Arkadiusza i wnukiem Juliana Mieczkowskiego, powstańca styczniowego i zesłańca na Syberię, osiedlonego na Kaukazie; "Degler" to przybrane nazwisko Juliana Mieczkowskiego. Pod koniec 1925 rodzina Arkadiusza Deglera powróciła do Warszawy. W 1939 "Grad" uzyskał maturę w warszawskim gimnazjum im. księcia Józefa Poniatowskiego. Działał w harcerstwie, był m.in. komendantem drużyny zuchów na Żoliborzu. Po maturze został przyjęty na wydział budownictwa Politechniki Warszawskiej, jednak wybuch wojny uniemożliwił mu podjęcie studiów. W czasie okupacji niemieckiej w Polsce działał początkowo w niepodległościowym ruchu oporu - Związku Walki Zbrojnej (ZWZ); ukończył konspiracyjną podchorążówkę i półroczny kurs oficerów pożarnictwa. Poszukiwany przez gestapo za działalność w ZWZ, przeniósł się do Piotrkowa, gdzie pracował w straży pożarnej przy Zakładach Przetworów Drzewnych. Później był żołnierzem oddziału AK "Wichra". W październiku 1943 przeszedł z AK do GL. Wstąpił do batalionu GL im. Bema i został dowódcą plutonu. Wkrótce został oficerem wyszkolenia wojskowego. Był szefem sztabu Okręgu Częstochowskiego Armii Ludowej i członkiem ZWM. 9 lutego 1944 został zaskoczony w mieszkaniu przy ul. Garncarskiej, a następnie zamordowany przez gestapo. Pośmiertnie awansowany na porucznika i odznaczony Orderem Krzyża Grunwaldu III klasy. Spoczywa w Warszawie na Powązkach-Cmentarz Wojskowy (kw. 6B-9-10).

Przy ul. Garncarskiej 16 na Starym Mieście w Częstochowie, na budynku, w którym został zamordowany, znajduje się tablica pamiątkowa. Jego imię nosił za czasów PRL północny odcinek ul. Dąbrowskiego, od al. Jana Pawła II (wtedy Lenina) do ul. Dekabrystów.

 

Avoti: wikipedia.org

Nav pesaistītu vietu

    loading...

        Nav saiknes

        Nav norādīti notikumi

        Birkas