Joanna Maria Rybczyńska

Pievieno šai personai bildi!
Dzimšanas datums:
24.09.1960
Miršanas datums:
29.12.2014
Kategorijas:
Fotogrāfs (-e), Gleznotājs
Tautība:
 polis
Kapsēta:
Norādīt kapsētu

Joanna Maria Rybczyńska (ur. 24 września 1960 w Pruszkowie, zm. 29 grudnia 2014) – polska artystka fotografik i malarka. Mieszkała i tworzyła w Warszawie.

 • Członek rzeczywisty Stowarzyszenia Twórców Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej z tytułem AFRP.
 • Za swą twórczość została uhonorowana wyróżnieniami artystycznymi nadanymi przez Międzynarodową Federację Sztuki Fotograficznej: w 2011 – tytułem wybitnego artysty Excellence FIAP ( EFIAP ), a w 2010 – Artiste FIAP ( AFIAP ).
 • W latach 2010-2011 członek Photographic Society of America (PSA).

Jej strona, na której znajdują się zdjęcia. http://rybczynska.art.pl/

W latach 1979-1981 pracowała jako plastyk i grafik w Niemieckim Instytucie Kultury w Warszawie (obecnie Instytut Goethego). W latach 80. plastyk i grafik w Staromiejskim Domu Kultury w Warszawie. Od 1985 r. skoncentrowała się na malarstwie (malarstwo sztalugowe, akwarela, pastel). Pod koniec lat 80. rozpoczęła równolegle twórczość fotograficzną. Od 2003 r. fotografowała w technice cyfrowej. Zajmowała się również fotografią otworkową.

Na III Walnym Zjeździe w 2009 została powierzona jej funkcja sekretarza Zarządu Krajowego Fotoklubu RP. W 2009 zaprojektowała i prowadzi stronę internetową Stowarzyszenia fotoklubrp.org.

Była żoną znanego, znakomitego i zasłużonego fotorportera Andrzeja Rybczyńskiego, pracującego najpierw dla legendarnej Centralnej Agencji Fotograficznej CAF, a następnie dla Polskiej Agencji Prasowej PAP.

Twórczość

Rybczyńską interesowało wiele tematów – od architektury i pejzażu, po tematykę zwiazaną bezpośrednio z człowiekiem, w tym także portert. Nie stroniła też od obrazów abstrakcyjnych w malarstwie, jak i od fotografii abstrahizującej. Jednak pośród wszystkich przedmiotów jej działań, tematy związane z człowiekiem, jego egzystencją, a jeszcze bardziej – przeżyciami wewnętrznymi – były dla niej najbardziej pociągające w obudwu dziedzinach twórczości, jakimi się zajmowała.

W swej pracy twórczej kładła nacisk na własną, indywidualną interpretację powziętych zagadnień. Dbała, aby każdy składnik czynności tworzenia, a nawet każdy szczegół w obrazie, wspierał zamysł dotyczący całości – czy to na zasadzie współdziałania, czy też na zasadzie kontrastu. Budowała obrazy, w których każdy element spełnia jakąś, przydzieloną mu przez artystkę, symboliczna rolę.

Joanna Maria Rybczyńska, podczas realizacji swych prac stara się uniknąć jednoznacznego przedstawiania tematów, pozostawiając odbiorcy możliwość uruchomienia własnej wyobraźni i osobistej interpretacji jej obrazów malarskich i fotograficznych. W efektach jej działań znajdują się elementy napięcia, cechy wieloznaczności oraz tajemniczy, trochę magiczny klimat. Tak konstruowana twórczość nie jest gestem kokieterii skierowanym do odbiorcy, lecz chęcią pokazania świata takim jakim go postrzega – dziwnym, pełnym zagadek i tajemnic, które mimo upływu lat – wciąż są dla niej nieodgadnione.

 • Fragment relacji Portalu Rynku Sztuki – artinfo.pl z wystawy fotografii J.M.Rybczyńskiej w Galerii Sztuki Zapiecek, Warszawa 2009:

Pierwsze, co uderza w wystawionych pracach fotograficznych to ich plastyczność. Widać w nich wyraźnie malarską poetykę, która nie dziwi u artystki, która swoją drogę twórczą zaczynała posługując się właśnie malarstwem. Również pośród wrażeń gości zaproszonych na wernisaż przewijała się opinia, że wystawione prace wyglądają jak obrazy. Tyle, że zdjęcia te nie aspirują do malarstwa, jak to bywało wśród piktorialistów, ich siła tkwi właśnie w tym, że są fotografiami.

 • Fragment recenzji twórczości Joanny Marii Rybczyńskiej napisanej przez Zbigniewa Pindora, historyka sztuki, w katalogu wystawy "Jedno Mgnienie", Galeria van Golik, Warszawa 2009:

Joanna Maria Rybczyńska to artystka o wielkiej wrażliwości wizualnej. Malarstwo i fotografia to zasadnicze dziedziny jej twórczości. Stwarzają okazję do ciągłego eksperymentowania, szukania nowych możliwości ekspresji w tych tak dwóch różnych dziedzinach sztuki. [...]

Rybczyńska umiejętnie dobiera środki ekspresji, by spotęgować plastyczny wyraz, udokumentować drogę prowadzącą do ostatecznego efektu, na który składają się wzruszenie, pasja i spontaniczność. Niektóre prace stwarzają wrażenie pochodzenia z innego świata, świata wrażliwości autorki. Każda kreacja zawiera w sobie tajemnicę, odpowiednio stonowaną dozę mistyki, głębi duchowej i estetycznego przeżycia. Kreuje ona światy, w których widz może zanurzyć się, kierując się własną intuicją i zdolnością do osobistego przeżywania artystycznego przekazu. Bowiem prace Rybczyńskiej są wyjątkowe, jeśli chodzi o możliwości interpretacji. Niezależnie od tematu, czy jest to pejzaż czy człowiek, martwa natura lub kompozycja abstrakcyjna.

Te fotografie to zaproszenie do podróży po świecie wyobraźni, w którym każdy może być pełnoprawnym twórcą.

Malarstwo

Jej malarstwo można było oglądać na wystawach indywidualnych w Warszawie (Galeria Brama 2001, Galeria Brama 2002, Wiśniowy Business Park 2002) oraz na prestiżowych Międzynarodowych Wystawach Współczesnych Pastelistów Europejskich EUROPASTEL we Włoszech (2002) i Rosji (2003), odbywających się pod patronatem UNESCO. Wiele prac artystki znajduje się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą (m.in. Szwecja, Austria, Niemcy, USA, Kanada).

Fotografia

Fotogramy eksponowane były w Warszawie na wystawach indywidualnych (Teatr Ochoty 2004, Galeria Van Golik 2009, Galeria Sztuki Zapiecek 2009) oraz na wielu zbiorowych wystawach krajowych, a także poza granicami kraju – na międzynarodowych salonach fotografii artystycznej w USA, Argentynie, Kanadzie, Australii, Chinach, Republice Południowej Afryki, Indiach oraz 20 krajach Europy. Ogółem w latach 2006-2010 jej fotografie wzięły udział w ponad 100 wystawach zbiorowych, a jej nazwisko znalazło się w PSA Who's Who in Photography w roku 2008, 2009 oraz 2010.

W 2010 otrzymała od Photographic Society of America prestiżowe zaproszenie do wzięcia udziału w projekcie TOP'S IN PHOTOGRAPHY, którego celem jest propagowanie w USA fotografii na najwyższym poziomie.

Jej prace znajdują się w kolekcji muzeum fotografii Musée de l'Elysee w Lozannie /Szwajcaria/ oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i zagranicą.

Fotogramy Rybczyńskiej wystawiane były na aukcjach fotografii kolekcjonerskiej Domu Aukcyjnego Rempex.

Nagrody

Jest laureatką 42 nagród za twórczość fotograficzną, otrzymanych w USA oraz 12 krajach Europy. Między innymi:

 • ZŁOTY MEDAL (Gold Medal for Best in Class), "96th Southampton International Exhibition of Photography", Wielka Brytania 2009
 • ZŁOTY MEDAL AL-THANI, "The Al-Thani Award For Photography 2008", Katar / Austria 2009
 • ZŁOTY MEDAL, 1st International Photography Exhibition "Stara Planina 2008", Serbia 2008
 • ZŁOTY MEDAL, "32nd Zagreb Salon" The International Exhibition of Photography , Chorwacja 2008
 • ZŁOTY MEDAL Związku Fotografików Serbskich (FSS Gold Medal), International Fair of Photography "Bor 2008", Serbia 2008
 • II NAGRODA dla najlepszego autora fotografii kreatywnej , "ISO 2010" International Sillian Organisation, Belgia 2010
 • SREBRNY MEDAL SALONU, 1st International Photography Exhibition "Portrait 2011", Serbia 2011
 • SREBRNY MEDAL „Za Fotograficzną Twórczość” oraz II NAGRODA, ogólnopolski konkurs fotografii, Poznań 2008
 • BRĄZOWY MEDAL, "1st VNUSPA" International Digital Salon 2010, USA 2010
 • BRĄZOWY MEDAL, 2nd Finland International Digital Circuit, Finlandia 2010
 • BRĄZOWY MEDAL, 3rd International Photography Exhibition – ZAJECAR 2009, Serbia 2009
 • NAGRODA JURY (wybór profesor Andrei Liggins, Dziekana Wydziału Sztuki i Projektowania Swansea Metropolitan University, Uniwersytet Walijski), 6th Swansea City Exhibition of International Photography, Wielka Brytania 2010
 • I NAGRODA, Międzynarodowy Salon "Martwa natura w fotografii", Częstochowa 2007
 • I NAGRODA (Złote Szkło), Otwarte Mistrzostwa Fotograficzne, Olsztyn 2006

 

Avoti: wikipedia.org

Nav pesaistītu vietu

  loading...

    Nav saiknes

    Nav norādīti notikumi

    Birkas