Anna Kiełbusiewicz

Pievieno šai personai bildi!
Dzimšanas datums:
02.02.1974
Miršanas datums:
19.12.2003
Kategorijas:
Dziedātājs, Gleznotājs
Tautība:
 polis
Kapsēta:
Norādīt kapsētu

Anna Kiełbusiewicz (ur. 2 lutego 1974 roku w Świerklańcu, zm. 19 grudnia 2003) – pochodząca ze Śląska piosenkarka i malarka. W solowej twórczości muzycznej znana z interpretacji pieśni polskich i śląskich. Solistka zespołu folkowego - Orkiestra św. Mikołaja z Lublina. Założycielka zespołu Ania z Zielonego Wzgórza, którego repertuar to w głównej mierze energiczne piosenki w klimacie reggae, zagrane z jazzowym zacięciem oraz polskie ballady. Zajmowała się również twórczością plastyczną, jej ulubioną formą było malarstwo na szkle.

Dzieciństwo spędziła w Tarnowskich Górach. Ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w Tarnowskich Górach, I Liceum Ogólnokształcące im. S.Sempołowskiej w Tarnowskich Górach oraz historię sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Swą działalność muzyczną rozpoczęła w klubie Piwnica pod Farom przy Kościele NMP Królowej Pokoju w Tarnowskich Górach. Wykonywała wtedy pieśni religijne oraz poezję śpiewaną. W czerwcu 1994 roku zdobyła pierwsze miejsce na Festiwalu Sztuki Pierwszej w Tarnowskich Górach. Na Festiwalu Mikołajki Folkowe w 1996 roku, występując solo z repertuarem pieśni śląskich zdobyła pierwszą nagrodę.

Od 1998 była solistką Orkiestry św. Mikołaja. Była współautorką dwóch płyt Orkiestry św. Mikołaja: Z dawna dawnego i Jeden koncert.

Jesienią 2000 założyła wraz z Grzegorzem Lesiakiem przy Akademickim Centrum Kultury UMCS Chatka Żaka w Lublinie zespół "Ania z Zielonego Wzgórza", w którym rozwijała swe zainteresowania pieśniami śląskimi. Grupa ta zdobyła I nagrodę na Festiwalu Nowa Tradycja 2001 organizowanym przez Polskie Radio. We wrześniu 2001 zespół zarejestrował materiał na debiutancka płytę.

19 grudnia 2003 wracając z koncertu, zginęła tragicznie w wypadku samochodowym pod Radomiem.

Nagrody

 
 • I nagroda Festiwal Sztuki Pierwszej - 1994 Tarnowskie Góry
 • I nagroda Scena Otwarta Festiwalu Mikołajki Folkowe - 1996 Lublin
 • Nagroda Specjalna na Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia Nowa Tradycja - 1998 Warszawa
 • I nagroda na festiwalu Eurofolk w Częstochowie - 1998 Częstochowa
 • III nagroda Folkowa Majówka w Radomiu - 1998 Radom
 • Laureatka IV Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Artystycznej - 2000 Rybnik
 • Wyróżnienie na 36 Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie - 2000 Kraków
 • Laureatka V Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Artystycznej - 2001 Rybnik
 • I nagroda dla zespołu ANIA Z ZIELONEGO WZGÓRZA na Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia „Nowa Tradycja” - 2001 Warszawa
 • I nagroda XXIII Ogólnopolski Przegląd Piosenki Turystycznej "Pios Tur Gorol Song`2001" - 2001 Andrychów
 • Wyróżnienie Masovia Folk Festiwal w Giżycku - 2001 Giżycko

Twórczość plastyczna

Obraz pt.: Poleciał został wyróżniony w pierwszej edycji ogólnopolskiego konkursu Obraz Roku 2001, organizowanego przez redakcję czasopisma Art&Bizness.

 

Avoti: wikipedia.org

Nav pesaistītu vietu

  loading...

    Nav saiknes

    Nav norādīti notikumi

    Birkas