Jan Plizga

Pievieno šai personai bildi!
Dzimšanas datums:
06.01.1922
Miršanas datums:
10.10.1998
Mūža garums:
76
Dienas kopš dzimšanas:
37373
Gadi kopš dzimšanas:
102
Dienas kopš miršanas:
9337
Gadi kopš miršanas:
25
Kategorijas:
Militārpersona, karavīrs, Partizāns
Tautība:
 polis
Kapsēta:
Trzebuska (gm. Sokołów Małopolski), cmentarz parafialny

Jan Plizga ur. się 06.01.1922 roku w Nienadówce Górnej, w rodzinie chłopskiej. Był synem Michała Plizgi i Katarzyny z domu Furman. Był najstarszym synem, miał trojkę rodzeństwa, siostrę Anielę, którą już poznaliśmy jako s. Arnoldę i braci Józefa i Piotra późniejszego nauczyciela i działacza społecznego.


O Janie Plizga wiemy w sumie nie wiele prócz kilku informacji i zdjęć które przedstawię poniżej, pozostaje nadzieja, że jak w wielu innych przypadkach ostatecznie historia się rozwija.

Ciekawy wątek pojawił się przy okazji zdjęcia które było wykonane w maju 1943 roku podczas egzaminów w Nienadówce przez komisję Tajnego Nauczania. Na zdjęciu, które pojawia się w różnych publikacjach, prócz egzaminatorów są nauczyciele stopnia podstawowego i uczniowie. Wśród Nich jest właśnie Jan Plizga, a nie jak mylnie wymieniony, jego brat Józef. Tak twierdzi rodzina Plizgów, zresztą porównując dwa zdjęcia z tego okresu podobieństwo raczej potwierdza te wiadomości.

powiększ zdjęciepowiększ zdjęcie
W czasie okupacji był członkiem AK czynnie uczestniczącym w różnych akcjach. M.in. przetransportowywał furmanką broń i amunicję pochodząca ze zrzutów. Po wyzwoleniu spod okupacji niemieckiej został powołany do LWP, brał udział w walkach o Berlin. Po kapitulacji III Rzeszy walczył z bandami UPA na terenie Bieszczad.

powiększ zdjęciepowiększ zdjęcie
 

Zmarł 10.10.1998 roku i spoczywa na cmentarzu parafialnym w Trzebusce

http://nienadowka.jimdo.com/

Nav pesaistītu vietu

    loading...

        Nav saiknes

        Nav norādīti notikumi

        Birkas