Karol Szenajch

Dzimšanas datums:
11.02.1907
Miršanas datums:

Kategorijas:
Inženieris, Sportists
Tautība:
 polis
Kapsēta:
Norādīt kapsētu

Karol Wilhelm Szenajch (ur. 11 lutego 1907 w Warszawie, zm. ?) - inżynier, hokeista Legii Warszawa, olimpijczyk z St. Moritz (1928).

W 1932 r. ukończył studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej z tytułem inżyniera elektryka. Hokeista stołecznej Legii. Członek drużyny tego klubu, który wraz z kolegami (bracia H. i W. Przeździeccy, Głowacki, Materski, Rybicki, Pastecki, Szabłowski) wywalczył tytuł mistrza Polski (1933). Legia podzieliła ten tytuł z Pogonią Lwów (finał w Katowicach), gdyż ostateczny mecz między tymi zespołami, mimo kilkakrotnego przedłużania (trwał do 4 rano) zakończył się wynikiem 0:0. Z uwagi na koszty i brak zwolnień z pracy, nie ustalono dodatkowego terminu i tytuł przyznano obu drużynom. Szenajch był 2-krotnym reprezentantem Polski) akademickim mistrzem świata (1928 Cortina D'Ampezzo) i olimpijczykiem.

Wybuch II wojny światowej zastał go na Atlantyku (powracał ze Światowej Wystawy w Nowym Jorku). Statek zawrócony z dalszej drogi do Europy dotarł do Montrealu, gdzie K. Szenajch pozostał na emigracji. Zmarł w Montrealu, lecz data śmierci nie jest znana.

 

Avoti: wikipedia.org

Nav pesaistītu vietu

  loading...

    Nav saiknes

    11.02.1928 | 2. Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1928

    II Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbyły się w szwajcarskiej miejscowości Sankt Moritz w 1928. Organizatorzy w trakcie imprezy musieli zmagać się ze złymi warunkami atmosferycznymi, które poważnie utrudniały sportowe współzawodnictwo. W programie pojawiła się nowa dyscyplina - skeleton, w którym rywalizacja przebiegała na torze bobslejowym.

    Pievieno atmiņas

    Birkas