Jakub Dęboróg-Bylczyński

Pievieno šai personai bildi!
Dzimšanas datums:
26.07.1881
Miršanas datums:
21.12.1954
Mūža garums:
73
Dienas kopš dzimšanas:
52147
Gadi kopš dzimšanas:
142
Dienas kopš miršanas:
25336
Gadi kopš miršanas:
69
Kategorijas:
Muižnieks, Pedagogs, skolotājs, Publicists
Tautība:
 polis
Kapsēta:
Norādīt kapsētu

Jakub Aleksander Dęboróg-Bylczyński (ur. 26 lipca 1881 we Lwowie, zm. 21 grudnia 1954 w Tomaszowie Mazowieckim), polski pedagog, krytyk muzyczny i teatralny, publicysta, tłumacz.

Urodził się jako syn Mieczysława Bylczyńskiego h. Dęboróg, urzędnika Urzędu Namiestnictwa we Lwowie i Pauliny z domu Topollak. Dwukrotnie żonaty, z Magdaleną Webersfeld (1887-1966) i Zofią Łytkowską, miał dwóch synów - Pawła i Janusza - aktora.

  • 1892-1899 - Gimnazjum im. Franciszka Józefa we Lwowie (także lekcje muzyki w zakresie teorii muzyki i kontrapunktu)
  • 1899-1904 – Wydział Filozoficzny C. K. Uniwersytetu im. Cesarza Franciszka I we Lwowie (studiował filozofię - u prof. Kazimierza Twardowskiego, romanistykę – u prof. Edwarda Porębowicza i geografię – u prof. Eugeniusza Romera – absolutorium)

W 1902 rozpoczął, jako lwowski korespondent "Echa Muzycznego, Teatralnego i Artystycznego", swoją przygodę z krytyką muzyczną. W latach następnych współpracował jeszcze m.in. z lwowskimi redakcjami "Przeglądu Muzycznego, Teatralnego i Artystycznego", "Dziennika Polskiego", warszawskim "Słowem" i "Gazetą Handlową". Pracował także jako nauczyciel w I Wyższej Szkole Realnej im. Henryka Jordana i w Gimnazjum im. Zygmunta Krasińskiego we Lwowie. W latach 1916-1918 przebywał na zesłaniu w Rostowie nad Donem, gdzie był założycielem i dyrektorem polskiego progimnazjum dla dzieci zesłańców. W latach 1918-1920 przebywał na zesłaniu w Saratowie, w Rosji, gdzie również współtworzył życie kulturalno-oświatowe. Po powrocie ze zsyłki (w 1920 roku) był nauczycielem i dyrektorem, m.in. w: Gimnazjum Państwowym im. Władysława IV w Warszawie, Gimnazjum Państwowym im. Adama Mickiewicza w Nowogródku i Prywatnym Gimnazjum Kupców Stowarzyszenia Szkolnego w Tomaszowie Mazowieckim (obecnie I Liceum Ogólnokształcące w Tomaszowie Mazowieckim). W latach okupacji uczestniczył w tajnym nauczaniu, po wojnie powrócił do pracy w liceum w Tomaszowie.

Był m.in. członkiem: Towarzystwa Wzajemnej Pomocy Pracowników Polskich, warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Dyrektorów Polskich Szkół Średnich Państwowych, Tajnej Organizacji Nauczycielskiej.

Ogłosił m.in. rozprawę O "Zawiszy Czarnym" Juliusza Słowackiego, zamieszczoną w drugim tomie księgi pamiątkowej na setną rocznicę urodzin wieszcza (Lwów 1909).

 

Avoti: wikipedia.org

Nav pesaistītu vietu

    loading...

        Saiknes

        Saistītās personas vārdsSaitesDzimšanas datumsMiršanas datumsApraksts
        1Janusz BylczyńskiJanusz BylczyńskiDēls06.07.192030.09.1990

        Nav norādīti notikumi

        Birkas