Ryszard Danielczyk

Pievieno šai personai bildi!
Dzimšanas datums:
07.02.1904
Miršanas datums:
23.06.1943
Mūža garums:
39
Dienas kopš dzimšanas:
43911
Gadi kopš dzimšanas:
120
Dienas kopš miršanas:
29531
Gadi kopš miršanas:
80
Kategorijas:
Mācītājs, Teologs
Tautība:
 polis
Kapsēta:
Warschau, Evangelisch-Augsburgischer Friedhof (pl)

Ks. Ryszard Danielczyk (ur. 7 lutego 1904 w Warszawie, zm. 23 czerwca 1943 w Otwocku) – duchowny ewangelicko-augsburski, redaktor i działacz narodowy na Górnym Śląsku.

Syn Władysława Danielczyka, robotnika i Zuzanny z domu Rabke. W 1932 r. ukończył Wydział Teologii Ewangelickiej Uniwersytetu Warszawskiego i po ordynacji został wikariuszem stołecznej parafii ewangelicko-augsburskiej.

W latach 1933-1935 był administratorem polskich zborów ewangelickich w Grudziądzu i Wąbrzeźnie oraz w Tczewie, gdzie przyczynił się do ożywienia życia religijnego. W 1934 rozpoczął w Grudziądzu wydawanie dwutygodnika Przegląd Ewangelicki, służącego polskim ewangelikom na Pomorzu i w Wielkopolsce.

Od marca 1935 r. był prefektem parafii w Rybniku i redaktorem Ewangelika Górnośląskiego, pisma religijno-społecznego wydawanego przez Towarzystwo Polaków Ewangelików na Górnym Śląsku. (do początków 1937 razem z ks. Jerzym Kahané). W 1938 r. został duszpasterzem dla Polaków parafii w Katowicach, gdzie toczyła się wspierana przez wojewodę Michała Grażyńskiego i Tymczasową Radę Kościelną walka o nadanie polskiego oblicza Kościołowi Unijnemu na Górnym Śląsku.

Podczas II wojny światowej został przez okupanta pozbawiony urzędu i - zagrożony aresztowaniem przez gestapo - ukrywał się w Warszawie pod przybranym nazwiskiem Romana Kowalskiego. Został pochowany na Cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim w Warszawie. W hitlerowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau zginął jego brat Henryk Danielczyk (1909-1942). Po wojnie parafianie z Katowic umieścili na grobie ks. Danielczyka napis podkreślający jego zasługi dla polskiego ewangelicyzmu w regionie.

 

Avoti: wikipedia.org

Nav pesaistītu vietu

    loading...

        Nav saiknes

        Nav norādīti notikumi

        Birkas