Władysław Cieplak

Pievieno šai personai bildi!
Dzimšanas datums:
06.06.1917
Miršanas datums:
30.08.1944
Papildu vārdi:
Giewont, Kwiczoł, Mały
Kategorijas:
2. Pasaules kara dalībnieks, Nacisma upuris, Neatkarības kauju dalībnieks, Virsnieks
Tautība:
 polis
Kapsēta:
Warszawa, Powązki Military Cemetery

Władysław Miłosław Cieplak ps. "Giewont" , "Kwiczoł", "Mały" (ur. 6 czerwca 1917 w Aleksandrowie Kujawskim, zm. 30 sierpnia 1944 w Warszawie) – harcmistrz, porucznik, uczestnik powstania warszawskiego jako dowódca 3. "kompanii Giewonta" batalionu "Zośka" Armii Krajowej.

Syn Aleksandra i Stefanii z domu Łuszkiewicz. Od najmłodszych lat wraz z rodzeństwem, siostrą Irminą oraz bratem Przemysławem (późniejszym żołnierzem 2. kompanii "Rudy", ps. "Smyk") działał w harcerstwie. Był harcerzem 21. Drużyny im. Tadeusza Rejtana w Poznaniu, przybocznym Floriana Marciniaka.

Pierwsze dni wojny spędził w Poznaniu, gdzie działał w Pogotowiu Harcerzy. Następnie przedostał się do Warszawy i włączył się w pracę Wojennego Pogotowia Harcerzy. Na początku 1940 roku wszedł do konspiracji, należał do Chorągwi Warszawskiej Szarych Szeregów. Był przybocznym Stanisława Broniewskiego "Orszy", z którym znał się pracy w Chorągwi Wielkopolskiej. Krótko był kierownikiem kolportażu Głównej Kwatery Szarych Szeregów. Prowadził na rogu ulic Świętokrzyskiej i Szkolnej sklep jubilerski, a dochody z działalności często przeznaczał na pomoc "Pasiece". Ukończył I turnus Szkoły Podchorążych Rezerwy Piechoty Agricola. Po reorganizacji Grup Szturmowych w czerwcu 1943 roku, został dowódcą grupy szturmowej, której celem było zorganizowanie odbicia naczelnika Szarych Szeregów, Floriana Marciniaka. Po utworzeniu batalionu Zośka objął stanowisko dowódcy 2. kompanii "Rudy". W grudniu 1943 r. został odwołany ze stanowiska dowódcy na rzecz Andrzeja Romockiego (efekt akcji Wilanów).

Brał udział w:

 • akcji pod Arsenałem (dowódca ubezpieczenia)
 • akcji pod Czarnocinem (dowódca ubezpieczenia)
 • uwolnieniu więźnia ze Szpitala Dzieciątka Jezus
 • akcji Wilanów (dowódca uderzenia)
 • akcji kolejowej na trasie Tłuszcz-Urle (obserwator z ramienia dowódcy batalionu)
 • akcji "Par. I" i "Par. II" (dowódca bazy szkoleniowej)

Objął dowództwo utworzonej w pierwszych dniach powstania warszawskiego 3. kompanii batalionu Zośka. Wraz ze swoją kompanią brał udział m.in. w wyzwalaniu Gęsiówki oraz w natarciu na Dworzec Gdański. Zginął 30. dnia powstania warszawskiego pod gruzami zbombardowanego przez lotnictwo niemieckie budynku przy ul. Zakroczymskiej 7 na Starym Mieście. Miał 27 lat. Pochowany w kwaterach żołnierzy i sanitariuszek batalionu "Zośka" na Wojskowych Powązkach w Warszawie (kwatera 20A-4-5).

Odznaczony dwukrotnie Krzyżem Walecznych i Orderem Virtuti Militari, rozkazem Dowódcy AK nr 507 z 14 VIII 1944. Uzasadnienie nadania mu krzyża VM brzmiało: "zasłużył się w walkach na terenie Grupy «Północ»". Order został zweryfikowany pozytywnie uchwałą Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari z dnia 13 października 2011.

 

Avoti: wikipedia.org

Nav pesaistītu vietu

  loading...

    Nav saiknes

    26.03.1943 | Akcja pod Arsenałem

    Akcja pod Arsenałem – akcja zbrojna Grup Szturmowych Szarych Szeregów o kryptonimie „Meksyk II” przeprowadzona 26 marca 1943 w Warszawie w pobliżu Arsenału u zbiegu ulic Bielańskiej, Długiej i Nalewek. W jej wyniku uwolniono harcmistrza Jana Bytnara „Rudego” oraz 20 innych więźniów przewożonych po przesłuchaniu z siedziby Gestapo w alei J.Ch. Szucha 25 do więzienia Pawiak. Operacją dowodził Stanisław Broniewski „Orsza”.

    Pievieno atmiņas

    01.08.1944 | O 17:00 (Godzina "W") wybuchło powstanie warszawskie

    Powstanie warszawskie (1 sierpnia – 3 października 1944) – wystąpienie zbrojne przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”, połączone z ujawnieniem się i oficjalną działalnością najwyższych struktur Polskiego Państwa Podziemnego.

    Pievieno atmiņas

    30.08.1944 | 30. dzień powstania warszawskiego

    Częściowa ewakuacja kanałami załogi Starego Miasta do Śródmieścia.

    Pievieno atmiņas

    Birkas