Stanisław Ścigacz

Pievieno šai personai bildi!
Dzimšanas datums:
06.07.1892
Miršanas datums:
00.00.1940
Mūža garums:
47
Dienas kopš dzimšanas:
48146
Gadi kopš dzimšanas:
131
Dienas kopš miršanas:
30802
Gadi kopš miršanas:
84
Kategorijas:
1. Pasaules kara dalībnieks, 2. Pasaules kara dalībnieks, Padomju represiju (genocīda) upuris, Policists
Tautība:
 polis
Kapsēta:
Miednoje, Polski Cmentarz Wojenny

Przod. PP Stanisław Ścigacz s. Franciszka i Antoniny, ur. 6 VII 1892 w Cichowie. W policji od 1921. We wrześniu 1939 służbę pełnił w Poznaniu. Odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi.

L. 020/3 (96), 5504.

***

Stanisław Ścigacz uczęszczał do szkoły powszechnej w Łagowie, która brała udział w popieraniu buntu dzieci wrzesińskich przeciwko germanizacji szkolnictwa. Za tą działalność został ukarany nie otrzymaniem promocji do następnej klasy. Przed wybuchem I-szej wojny światowej pracował jako górnik w Niemczech. W okresie I wojny światowej służył w armii niemieckiej biorąc udział między innymi w walkach pod Verdun. W bitwie na terenie Belgii został ranny. W roku 1920 Stanisław Ścigacz wstąpił do Wojska Polskiego i wziął udział w zwycięskiej wojnie z bolszewikami. W roku 1921 będąc na kresach wschodnich wstąpił do Policji Państwowe jako funkcjonariusz XIII Wołyńskiego Okręgu. Z dniem 1.09.1923r. został mianowany przodownikiem Policji Państwowej. W roku 1925 ukończył kurs przodowników Policji Państwowej. Następnie pełnił różne funkcje na posterunkach i komisariatach policji w miastach - Dziatkiewicze, Klewaniu i Równe na Wołyniu. Z dniem 8.09.1930 roku rozkazem Komendanta Głównego Policji został przeniesiony do pracy w województwie poznańskim. Skierowany został do służby najpierw w Zbąszyniu, a potem w Rawiczu. Z dniem 8.01.1939 roku został przeniesiony do Komendy Policji Miasta Poznania przy placu Wolności. Następnie został przeniesiony do komisariatu przy ul. Bukowskiej, który był ostatnim miejscem jego pracy. W dniu 1.09.1939 roku, tj. w dniu wybuchu II-giej wojny światowej rodzina Stanisława Ścigacza została ewakuowana w kierunku wschodnim w okolice Łowicza. Tam też w dniu 6.09.1939r. odbyło się ostatnie spotkanie Stanisława Ścigacza z jego żoną i 3 dzieci. Na początku wojny Stanisław Ścigacz konwojował w kierunku wschodnim bardzo ważne dokumenty. Dostał się do niewoli radzieckiej w miejscowości Równe. Następnie został przewieziony do obozu o zaostrzonym rygorze na wyspie Stołbnyj leżącej na jeziorze Seliger - kilkanaście kilometrów od Ostaszkowa.

Do rodziny nadeszła z niewoli tylko jedna wiadomość-pocztówka z obozu w Ostaszkowie, napisana kopiowym ołówkiem w dniu 8.12.1939 roku, która dotarła do żony i dzieci w okresie Bożego Narodzenia 1939 roku. Stanisław Ścigacz został zamordowany przez sowieckich oprawców w dniu 9.04.1940 roku w siedzibie Zarządu Obwodowego NKWD w Twerze przy ul. Sowietskiej 6 strzałem z bliskiej odległości w potylicę. Na cmentarzu w Poznaniu przy ul.Lutyckiej na grobowcu rodzinnym znajduje się płyta poświęcona Jego pamięci. Decyzją prezydenta Lecha Kaczyńskiego z dnia 5.10.2007 roku - Stanisław Ścigacz został pośmiertnie mianowany na stopień aspiranta Policji Państwowej. W roku 2009 został przyznany Stanisławowi Ścigaczowi przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego krzyż zasługi za Dzielność. W dniu 9 kwietnia 2010 roku na terenie Zespołu Szkół Pijarów w Poznaniu z inicjatywy prawnuczki Anny Stachowiak został posadzony dąb pamięci Stanisława Ścigacza.

 

Avoti: radaopwim.gov.pl

Nav pesaistītu vietu

    loading...

        Nav saiknes

        14.02.1919 | Rozpoczęła się wojna polsko-bolszewicka

        Wojna polsko-bolszewicka (wojna polsko-sowiecka, wojna polsko-rosyjska 1919-1921, wojna polsko-radziecka) – wojna pomiędzy odrodzoną Rzeczpospolitą a Rosją Radziecką, dążącą do podboju państw europejskich i przekształcenia ich w republiki radzieckie zgodnie z doktryną i deklarowanymi celami politycznymi („rewolucja z zewnątrz”) rosyjskiej partii bolszewików.

        Pievieno atmiņas

        Birkas