Konrad Rudnicki

Pievieno šai personai bildi!
Dzimšanas datums:
02.07.1926
Miršanas datums:
12.11.2013
Mūža garums:
87
Dienas kopš dzimšanas:
35736
Gadi kopš dzimšanas:
97
Dienas kopš miršanas:
3826
Gadi kopš miršanas:
10
Kategorijas:
2. Pasaules kara dalībnieks, Astronoms, Mācītājs, Profesors, Teologs
Tautība:
 polis
Kapsēta:
Norādīt kapsētu

Konrad Maria Paweł Rudnicki (ur. 2 lipca 1926 w Warszawie, zm. 12 listopada 2013 w Krakowie) – polski astronom, duchowny starokatolicki i teolog Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w RP, profesor astronomii i teologii, antropozof.

Rudnicki urodził się w 1926 w Warszawie. Jego matka, Maria Rudnicka była działaczką PPS (współpracowała z Józefem Piłsudskim), a ojciec, działacz ruchu robotniczego, komunista i znany pisarz – Lucjan Rudnicki był współzałożycielem Komunistycznej Partii Robotniczej Polski.

Od zimy 1943/1944 Rudnicki walczył w partyzantce w Gwardii Ludowej. W lutym 1945 jego oddział rozwiązano. W czasie II wojny światowej wraz ze swoją matką, w Piotrkowie Trybunalskim ochraniał przez okupację kilku Żydów (zachowała się relacja o ochronie rodziny Weintraubów). W styczniu 1996 odebrał za to tytuł „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” oraz medal Jad Waszem.

Od września 1945 studiował astronomię na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie następnie pracował naukowo przez kilkanaście lat. W 1965, podczas pobytu w amerykańskim Palomar Observatory odkrył nową kometę rejestrując ją na kliszy. Była to pierwsza kometa odkryta przez Polaka po II wojnie światowej. Od nazwiska odkrywcy nazwano ją C/1966 T1 (Rudnicki). Specjalności Konrada Rudnickiego jako astronoma to astronomia gwiazdowa, astronomia pozagalaktyczna, kosmologia, metodologia astronomii, metodologia nauk.

Był członkiem prezydium Komitetu Historii Nauki i Techniki PAN, członkiem Sądu Koleżeńskiego Polskiego Towarzystwa Astronomicznego oraz członkiem Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.

Oprócz pracy astronoma, Rudnicki był od 1959 kapłanem Kościoła Starokatolickiego Mariawitów oraz administratorem filii w Krakowie. Jego imiona zakonne to Maria Paweł. Ks. Rudnicki był profesorem teologii specjalizującym się w teologii mistycznej. Wykładał w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Był także antropozofem, członkiem Powszechnego Towarzystwa Antropozoficznego i Sekcji Matematyczno-Przyrodniczej w Goetheanum w Dornach (Szwajcaria). Jako ciekawostkę można podać, że gdy w latach 80., ks. prof. M. Paweł Rudnicki pracował w obserwatorium astronomicznym w Castel Gandolfo, Jan Paweł II zaprosił go do odprawienia „mariawickiej” mszy świętej w prywatnej kaplicy papieża.

Ks. prof. Rudnicki był też członkiem Komisji Mieszanej do Dialogu Teologicznego pomiędzy Kościołem rzymskokatolickim i Kościołem Starokatolickim Mariawitów. Regularnie pisywał teksty do wydawanego przez siebie czasopisma religijnego Praca nad sobą. Publikował na łamach wydawanego w Warszawie „Wolnomularza Polskiego” wolnomularzem nie będąc. Razem z Włodzimierzem Zonnem napisał książkę o astronomii.

Avoti: wikipedia.org

Nav pesaistītu vietu

    loading...

        Nav saiknes

        Nav norādīti notikumi

        Birkas