Mieczysław Birnbaum

Dzimšanas datums:
10.06.1889
Miršanas datums:
00.00.1940
Mūža garums:
50
Dienas kopš dzimšanas:
49270
Gadi kopš dzimšanas:
134
Dienas kopš miršanas:
30803
Gadi kopš miršanas:
84
Kategorijas:
2. Pasaules kara dalībnieks, Padomju represiju (genocīda) upuris, Publicists, Tulkotājs, Virsnieks
Tautība:
 ebrejs
Kapsēta:
Katiņa, PSRS nogalināto poļu karavīru kapi

Mieczysław Birnbaum, pseudonim Mieczysław Binom (ur. 10 czerwca 1889 w Częstochowie, zm. 1940 w Katyniu) – polski publicysta i tłumacz żydowskiego pochodzenia, oficer Wojska Polskiego.

Biografia

Urodził się w Częstochowie w rodzinie żydowskiej, jako syn chazana Abrahama Bera Birnbauma. Jego siostra, Helena Gruszecka (1901-1982) była aktorką.

Początkowo członek Socjaldemokracji Królestwa Polskiego i Litwy, później PPS–Frakcja Rewolucyjna. Szef wydziału politycznego II Oddziału Sztabu Generalnego WP, porucznik piechoty WP (1918-1921). Członek POW (KN 3). Jeden z delegatów gen. Józefa Hallera (razem z Bronisławem Nakoniecznikow-Klukowskim i Walerianem Czumą) wysłany 12 kwietnia 1918 do rządu RFSRR w celu uzyskania zgody na przemarsz korpusu z Ukrainy na teren Rosji pod kontrolą bolszewików, wobec żądania Niemców rozbrojenia korpusu. Bolszewicy nie wyrazili zgody na ewakuację II Korpusu za Dniepr. Konsekwencją odmowy bolszewików było rozbicie II Korpusu w bitwie pod Kaniowem przez Niemców.

Zaufany emisariusz Józefa Piłsudskiego, z jego nominacji przedstawiciel Naczelnego Dowództwa Wojska Polskiego w rokowaniach polsko-bolszewickich w Mikaszewiczach (w czasie wojny polsko-bolszewickiej i faktyczny negocjator. Odznaczony krzyżem Virtuti Militari i Krzyżem Walecznych (Mieczysław Birnbaum: w mundurze, oficer, krzyż Virtutu Mil. i miniaturka Krzyża Walecznych, legitymacja obu odznak, karta na broń, pismo Komitetu "Pomoc Zimowa".)

Zamordowany przez NKWD w Katyniu, pośmiertnie awansowany przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego na stopień kapitana.

Tłumacz literatury rosyjskiej. Pierwszy tłumacz na język polski opowiadań Izaaka Babla i Jewgienija Zamiatina. Stryj Jerzego Pomianowskiego

Avoti: wikipedia.org

Nav pesaistītu vietu

    loading...

        Nav saiknes

        Nav norādīti notikumi

        Birkas