Józef Montwiłł

Pievieno šai personai bildi!
Dzimšanas datums:
18.03.1850
Miršanas datums:
20.02.1911
Papildu vārdi:
Юзеф Монтвилл, Józef Montwiłł, Juozapas Montvila, Иосиф Станиславович Монтвилл, Jozefs Montvils,
Kategorijas:
Banķieris, Krievijas Domes deputāts, Sabiedrisks darbinieks
Tautība:
 lietuvietis, polis
Kapsēta:
Rasu kapi, Viļņa

ózef Montwiłł (ur. 18 marca 1850 w Mitianiszkach, zm. 20 lutego 1911 w Wilnie) – polski ziemianin, bankier, działacz społeczny i filantrop, poseł do Dumy Państwowej.

Józef Montwiłł ukończył w 1872 roku Wydział Prawa Uniwersytetu Petersburskiego, później studiował socjologię i ekonomię na uniwersytetach w Berlinie, Wiedniu i Krakowie. Przez pewien czas zarządzał dobrami rodzinnymi na Litwie, w latach 80. XIX wieku rozpoczął pracę jako dyrektor Banku Ziemiańskiego w Wilnie. Wkrótce stał się także członkiem władz tamtejszego Banku Handlowego.

W latach 1893−1905 był radnym wileńskiej rady miejskiej, w 1897 roku został wybrany na prezydenta miasta, ale władze administracyjne nie zatwierdziły go na tym stanowisku. Był znany z działalności społecznej i charytatywnej, założył między innymi Szkołę Tkacką "Biruta" w Szatach i Towarzystwo Artystyczne "Lutnia", współuczestniczył w powstaniu Wileńskiego Towarzystwa Rolniczego, Towarzystwa Przyjaciół Nauk, Towarzystwa Muzeum Nauki i Sztuki, Towarzystwa Opieki nad Dziewczętami, Towarzystwa Opieki nad Dziećmi i Towarzystwa Urządzania Mieszkań, był prezesem Miejskiego Kuratorium Opieki nad Biednymi i Rady Nadzorczej Polskiego Towarzystwa "Oświata".

W 1907 roku został posłem do III Dumy. Brał udział w pracach komisji finansowej i agrarnej. Reprezentował nurt ugodowy, w 1908 roku wziął udział w zjeździe neoslawistów w Pradze. Zmarł po krótkiej chorobie w Wilnie i został pochowany na cmentarzu Na Rossie. Pomnik Józefa Montwiłła stoi przed kościołem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przy ulicy Trockiej w Wilnie.

W 1989 założono Fundację Kultury Polskiej na Litwie im. Józefa Montwiłła.

Avoti: wikipedia.org

Nav pesaistītu vietu

  loading...

    Nav saiknes

    Nav norādīti notikumi

    Birkas