André Gustave Citroën

Pievieno šai personai bildi!
Dzimšanas datums:
05.02.1878
Miršanas datums:
03.07.1935
Mūža garums:
57
Dienas kopš dzimšanas:
53406
Gadi kopš dzimšanas:
146
Dienas kopš miršanas:
32439
Gadi kopš miršanas:
88
Papildu vārdi:
Андре Густав Ситроен, André-Gustave Citroën
Kategorijas:
Inženieris, Izgudrotājs
Kapsēta:
Montparnasas kapsēta Parīzē

André Gustave Citroën -  inżynier i przedsiębiorca francuski, założyciel fabryki samochodów, których marka nosi jego nazwisko Citroën.

Ojcem André Citroëna był holenderski handlarz diamentami Levie Citroën, matką warszawianka, Masza Amelia Kleinman, oboje pochodzenia żydowskiego. Poznali się w Warszawie, gdzie Leviego wysłał z Amsterdamu jego ojciec Barend w celach handlowych. To właśnie Barend, dziadek André, wymyślił nazwisko Citroën – wcześniej ta niegdyś znana z handlu owocami rodzina nazywała się Limoenman. Rodzice André wyemigrowali do Francji w 1873 roku. Levie popełnił samobójstwo, gdy André miał 5 lat.

André Citroën studiował w École polytechnique. W roku 1900 podczas podróży do Polski odkrył nieznany we Francji, tańszy sposób wytwarzania przekładni zębatych i kupił na niego patent. Po powrocie otworzył mały zakład mechaniczny Przedsiębiorstwo przekładni zębatych Citroëna (Société des engrenages Citroën) zatrudniający ok. 10 pracowników. Zęby koła zębatego w kształcie odwróconej litery V znalazły się w znaku firmowym Citroëna i do dziś są symbolem tej marki. Po siedmiu latach został powołany do zarządzania upadającą spółką samochodową Mors. Do roku 1914 udało mu się dziesięciokrotnie pomnożyć obroty firmy. Pojechał następnie do Detroit, żeby nauczyć się wynalezionej przez Fredericka Taylora technologii produkcji seryjnej, którą Henry Ford zastosował w swoim samochodzie – modelu T.

Zastosował tę technologię do produkcji pocisków do dział na potrzeby wojny, po jej zakończeniu przekształcił zakład w fabrykę samochodów ze standardową karoserią. W roku 1919 produkuje Model A o mocy 8 KM, następne modele powstają w latach 1921(B2), 1924 (B10), 1925 (B12). W roku 1928 produkcja Citroëna osiąga 400 pojazdów dziennie, czyli 1/3 wszystkich samochodów we Francji.

Próbował wprowadzić pierwszy seryjny samochód z napędem na przednie koła, ale początkowe próby były nieudane, co spowodowało duże straty finansowe. Do kryzysu finansów Citroëna dołożyła się jego pasja do kasyn gry, w rezultacie niekorzystny bilans firmy w roku 1934 spowodował przejęcie jej przez firmę Michelin, głównego wierzyciela. W następnym roku Citroën zmarł z powodu raka żołądka.

Nav pesaistītu vietu

    loading...

        Saiknes

        Saistītās personas vārdsSaitesDzimšanas datumsMiršanas datumsApraksts

        Nav norādīti notikumi

        Birkas