Alfons Maćkowiak

Dzimšanas datums:
29.03.1916
Miršanas datums:
31.01.2017
Papildu vārdi:
Alan Mack
Kategorijas:
2. Pasaules kara dalībnieks, Militārpersona, karavīrs, Virsnieks
Tautība:
 polis
Kapsēta:
Norādīt kapsētu

Alfons Wiktor Maćkowiak znany również jako Alan Mack (ur. 29 marca 1916 w Berlinie, zm. 31 stycznia 2017) – polski uczestnik II wojny światowej, żołnierz 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej, trzykrotny kawaler Krzyża Walecznych.

Przed wybuchem II wojny światowej ukończył Szkołę Podchorążych Rezerwy Artylerii we Włodzimierzu Wołyńskim oraz Szkołę Podchorążych Artylerii w Toruniu. W polskiej wojny obronnej września 1939 uczestniczył jako oficer zwiadu, a następnie dowódca baterii artylerii lekkiej. Był uczestnikiem walk pod Różanem (obrona Różana) oraz nad Bugiem. Po agresji ZSRR na Polskę dostał się do niewoli sowieckiej, z której zbiegł na Węgry gdzie został internowany. Z Węgier przedostał się do Francji gdzie uczestniczył w bitwie pod Lagarde jako oficer ogniowy.

Od 1941 przebywał w Wielkiej Brytanii. Służył w 1 Samodzielnej Brygadzie Spadochronowej, zaś w 1942 zgłosił się na kurs dla Cichociemnych, po ukończeniu którego został zatrzymany w ośrodku jako instruktor wyszkolenia fizycznego. Od września 1944 ponownie służył w 1 Samodzielnej Brygadzie Spadochronowej. Był uczestnikiem operacji „Market-Garden” w trakcie, której 18 września 1944 wylądował szybowcem Horsa 899 pod Arnhem. W trakcie operacji obsługiwał radiostacje, służył w ochronie CKM-u i był sanitariuszem. 25 września został ranny i dostał się do niewoli niemieckiej w Oosterbeek. Od 31 października 1944 do 2 kwietnia 1945 był jeńcem Oflagu IX A Spangenberg[2]. Po powrocie do Wielkiej Brytanii w kwietniu 1945 powrócił do 1 Samodzielnej Brygadzie Spadochronowej. W lipcu 1946 otrzymał przydział do 4 Pułku Artylerii Pancernej na stanowisku dowódcy 1 Dywizjonu. Został zdemobilizowany w grudniu 1947 w stopniu kapitana.

Po zakończeniu służby wojskowej przeszedł kurs hotelarski i do 1957 prowadził pensjonat w Essex. Następnie był nauczycielem wychowania fizycznego w Bishop’s Stoftford college, zaś od 1964 przez kolejne 25 lat pracował jako trener klubu lekkoatletycznego Uniwersytetu Oksfordzkiego. Przez wiele lat pracował także społecznie w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym w Londynie. W 2000 został awansowany na stopień pułkownika. W 2007 wziął udział w realizacji filmu dokumentalnego w reż. Joanny Pieciukiewicz pt. "Honor generała", poświęconego postaci gen. Stanisława Sosabowskiego (organizator 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej).

Zmarł 31 stycznia 2017. W lutym 2017 Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda na wniosek ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, pośmiertnie awansował Alfonsa Maćkowiaka na stopień generała brygady.

 

Avoti: wikipedia.org

Nav pesaistītu vietu

  loading...

    Saiknes

    Saistītās personas vārdsSaitesDzimšanas datumsMiršanas datumsApraksts

    01.09.1939 | Wojska niemieckie napadły o świcie bez wypowiedzenia wojny na Polskę, rozpoczynając kampanię wrześniową a tym samym II wojnę światową

    Kampania wrześniowa (inne stosowane nazwy: kampania polska 1939, wojna polska 1939, wojna obronna Polski 1939) – obrona terytorium Polski przed agresją militarną (bez określonego w prawie międzynarodowym wypowiedzenia wojny) wojsk III Rzeszy (Wehrmacht) i ZSRR (Armia Czerwona); pierwszy etap II wojny światowej. Była to pierwsza kampania II wojny światowej, trwająca od 1 września (zbrojna agresja Niemiec) do 6 października 1939, kiedy z chwilą kapitulacji SGO Polesie pod Kockiem zakończyły się walki regularnych oddziałów Wojska Polskiego z agresorami. Naczelnym Wodzem Wojska Polskiego w kampanii był marszałek Edward Rydz-Śmigły, a szefem sztabu gen. bryg. Wacław Stachiewicz. Od 3 września 1939 wojna koalicyjna Polski, Francji i Wielkiej Brytanii przeciw III Rzeszy.

    Pievieno atmiņas

    17.09.1939 | Rozpoczęła się agresja ZSRR na Polskę (o godzinie 3.00 nad ranem)

    Agresja ZSRR na Polskę (tzw. "IV rozbiór Polski") – zbrojna napaść dokonana 17 września 1939 przez ZSRR (bez określonego w prawie międzynarodowym wypowiedzenia wojny) na Polskę, będącą od 1 września 1939 w stanie wojny z III Rzeszą. Element działań wojennych kampanii wrześniowej – pierwszej kampanii II wojny światowej.

    Pievieno atmiņas

    Birkas