Bronisław Sieńczak

Pievieno šai personai bildi!
Dzimšanas datums:
10.02.1947
Miršanas datums:
21.07.2016
Mūža garums:
69
Dienas kopš dzimšanas:
28207
Gadi kopš dzimšanas:
77
Dienas kopš miršanas:
2842
Gadi kopš miršanas:
7
Kategorijas:
Mācītājs, Teologs
Tautība:
 polis
Kapsēta:
Norādīt kapsētu

Ks. Bronisław Sieńczak CM (ur. 10 lutego 1947 r. w Pałecznicy k. Lubartowa, zm. 21 lipca 2016 r. w Lugano, Szwajcaria) – polski duchowny katolicki, odnowiciel dzieła ks. Kazimierza Siemaszki CM, twórca Centrum Edukacyjnego Radosna Nowina 2000.

W 1962 r. wstąpił do Zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego à Paulo. Śluby święte złożył 20 grudnia 1970 r. Święcenia kapłańskie otrzymał w Krakowie na Stradomiu dnia 17 czerwca 1972 r. z rąk ks. bp Albina Małysiaka CM.

W latach 1972-74 i 1978-79 pracował jako katecheta w parafii NMP z Lourdes w Krakowie. Uzyskał tytuł doktora teologii stając się absolwentem Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, gdzie studiował w latach 1974-78. W latach 1979-85 był wicerektorem Instytutu Teologicznego Księży Misjonarzy w Krakowie, by później w latach 1987-94 pełnić funkcję rektora. Pełnił funkcję dyrektora kleryków (1984-85) oraz superiora (1987-90). W latach 1997-2003 jako Wizytator przewodził Polskiej Prowincji Zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego á Paulo. Wykształcił pokolenia księży jako wykładowca teologii dogmatycznej i współczesnej.

Działalność

Dziełem życia ks. Bronisława Sieńczaka CM było odnowienie dzieła ks. Kazimierza Siemaszki (1849-1904), kapłana Zgromadzenia Księży Misjonarzy, który był opiekunem i wychowawcą osieroconych dzieci i młodzieży w Krakowie, organizując dla nich bursę i szkołę przy ul. Długiej 42 i w Czernej k. Krakowa. W okresie przełomu, w 1990 r., ks. Bronisław Sieńczak założył Fundację im. ks. Siemaszki, która dzięki jego staraniom odzyskała część majątku należącego poprzednio do dzieła ks. Siemaszki. Z inicjatywy ks. Bronisława Sieńczaka CM przeprowadzono remonty odzyskanych obiektów. W ten sposób dom przy ul. Długiej 42 stał się pierwszym ośrodkiem dla dzieci i młodzieży potrzebującej zwany "U Siemachy", stając się wzorem dla kolejnych podobnych placówek funkcjonujących w różnych częściach Krakowa. Doprowadził do powstania w kamienicy przy ul. Floriańskiej 55 w Krakowie restauracji Mc Donald's oraz Hostelu „Brama”, by w ten sposób pozyskiwać niezbędne finansowanie dla poszczególnych ośrodków „U Siemachy”.

Dzięki wsparciu Josephine Gebert, współwłaścicielki rodzinnej firmy "Geberit", ks. Bronisław Sieńczak CM rozpoczął i przeprowadził budowę Centrum Edukacyjnego Radosna Nowina 2000 w Piekarach oraz małej elektrowni wodnej na stopniu Kościuszko (MEW). Powstało Centrum, w którym znajduje się kościół, budynek Liceum Ogólnokształcącego, budynek administracyjny, domki internatu dla uczniów, hala sportowa i kryty basen do zawodów sportowych o randze mistrzowskiej, boiska otwarte dla różnych dyscyplin. Miejsce to stało się wyjątkową przestrzenią modlitwy, nauki, międzynarodowych spotkań młodzieży z całego świata, miejscem wszechstronnego rozwoju młodego człowieka. Obecnie w liceum uczy się 375 uczniów, 280 korzysta z internatu.

Od początku ks. Bronisław Sieńczak CM zabiegał by stworzona przez niego Fundacja im. ks. Siemaszki była instytucją otwartą na prowadzenie wymian młodzieży w różnych formach. Współpracując z organizacjami międzynarodowymi, Fundacja każdego roku w ramach programu „rok szkolny zagranicą” (pod patronatem American Field Service) wysyła ponad 30 uczniów z różnych liceów za granicą. W ramach tego samego programu w Polsce przebywa podobna liczba uczniów z zagranicy. Kraje partnerskie znajdują się przede wszystkim w Europie (Niemcy, Włochy, Francja, Belgia, Anglia, Szwajcaria, Norwegia, Turcja) ale także w Ameryce Południowej, Środkowej, Północnej (Argentyna, Brazylia, Dominikana, Meksyk, USA) i w Azji. Fundacja ponadto gości i wysyła międzynarodowych wolontariuszy proponując im bogaty program edukacyjny. Regularnie w ośrodku w Piekarach prowadzone są zajęcia pozaszkolne, w których uczestniczy ok. 150 dzieci z Piekar i okolicy. Ks. Bronisław Sieńczak CM systematycznie udzielał pomocy niezamożnym uczniom w czasie pobierania nauki w Liceum w Piekarach. Po przeprowadzeniu pierwszej matury w Liceum (2005 r.) stworzył w Krakowie sieć akademików dla najbardziej ubogich absolwentów. Ks. Bronisław Sieńczak CM za swą działalność na rzecz edukacji, zwłaszcza wśród uczniów pochodzących z niezamożnych rodzin w 2014 r. został odznaczony Medalem Edukacji Narodowej przez Ministra Edukacji Narodowej.

Pracownicy Fundacji im. ks. Siemaszki napisali o twórcy dzieła: „Ksiądz Bronisław Sieńczak był wyjątkowym człowiekiem, był dla nas Darem, Autorytetem i Ojcem, który każdego dnia pokazywał, czym jest prawdziwa miłość do drugiego człowieka oraz miłość do Kościoła.”

Nagrody i odznaczenia

  • 2014 Medal Edukacji Narodowej przyznany przez Ministra Edukacji Narodowej.
  • 2001 - Nagroda TOTUS Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia dla Centrum Młodzieży "U Siemachy" z Krakowa za niesienie pomocy duchowej i materialnej młodzieży żyjącej w trudnych warunkach społecznych. (nagrodę odebrał ks. Bronisław Sieńczak jako twórca dzieła)

Publikacje

Książki

  • „Dzieło ks. K. Siemaszki 100 lat po śmierci twórcy”, Kraków 2004
  • „Portret starszej siostry”, Kraków 2012

 

Avoti: wikipedia.org

Nav pesaistītu vietu

    loading...

        Nav saiknes

        Nav norādīti notikumi

        Birkas