Janina Jóźwiak

Pievieno šai personai bildi!
Dzimšanas datums:
15.02.1948
Miršanas datums:
19.07.2016
Kategorijas:
Ekonomists, Pedagogs, skolotājs, Profesors, Rektors
Tautība:
 polis
Kapsēta:
Norādīt kapsētu

Janina Jóźwiak (ur. 15 lutego 1948 w Cieślach, zm. 19 lipca 2016 w Warszawie) – polska ekonomistka i nauczyciel akademicki, profesor nauk ekonomicznych, w latach 1993–1999 rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

W 1970 ukończyła studia z zakresu ekonometrii w Szkole Głównej Planowania i Statystyki. Na tej samej uczelni uzyskiwała kolejno stopnie naukowe doktora (1976) i doktora habilitowanego (1986) nauk ekonomicznych. Postanowieniem Prezydenta RP z 19 listopada 1993 otrzymała tytuł profesora nauk ekonomicznych.

Zawodowo była związana z Instytutem Statystyki i Demografii SGH jako dyrektor tej jednostki. Od 1993 do 1999 przez dwie kadencje pełniła funkcję rektora tej uczelni. Była też współpracownikiem Max-Planck-Institut für demografische Forschung i członkinią rady naukowej Środkowoeuropejskiego Forum. Pełniła funkcje wiceprzewodniczącej Komitetu Badań Naukowych i przewodniczącej Zespołu Nauk Społecznych, Ekonomicznych i Prawnych KBN, prezesa Polskiego Forum Akademicko-Gospodarczego, wiceprezesa Polskiego Towarzystwa Demograficznego, członkini Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów, przewodniczącej rady Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, prezesa Stowarzyszenia Edukacji Menedżerskiej (SEM) Forum, honorowej przewodniczącej Komitetu Nauk Demograficznych Polskiej Akademii Nauk, członkini rady Narodowego Centrum Nauki.

Specjalizowała się w zagadnieniach demografii i statystyki, zajmowała się w szczególności modelowaniem dynamiki ludności, metodami ilościowymi analizy demograficznej, badaniem konsekwencji zmian struktur demograficznych. Udzielała się jako ekspertka instytucji i organizacji międzynarodowych, m.in. Komisji Europejskiej.

Odznaczona m.in. Krzyżem Komandorskim (1998) i Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą (2011) Orderu Odrodzenia Polski.

 

Avoti: wikipedia.org

Nav pesaistītu vietu

  loading...

    Nav saiknes

    Nav norādīti notikumi

    Birkas