Henryk Górski

Pievieno šai personai bildi!
Dzimšanas datums:
03.09.1930
Miršanas datums:
14.07.2016
Mūža garums:
85
Dienas kopš dzimšanas:
34210
Gadi kopš dzimšanas:
93
Dienas kopš miršanas:
2848
Gadi kopš miršanas:
7
Kategorijas:
Grafiķis, Virsnieks, Ārsts
Tautība:
 polis
Kapsēta:
Norādīt kapsētu

Henryk Górski (ur. 3 września 1930 w Grudziądzu, zm. 14 lipca 2016 r. w Łodzi) – polski twórca ekslibrisów, lekarz.

Po ukończeniu liceum w Grudziądzu w 1950 r. studiował w Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi (wraz z Akademią Medyczną w Łodzi weszła w skład obecnego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi). Dyplom lekarza i szlify oficerskie uzyskał w 1955. Przez wiele lat był lekarzem w garnizonach pozałódzkich. Ostatnie lata kariery zawodowej spędził w Łodzi, kierując m.in. Biblioteką Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi. Ostatnio mieszkał w Łodzi. Na emeryturę odszedł w roku 1990 w randze pułkownika.

Już w czasie studiów zdarzało się, że w jego notatkach bywały rysunki, także interesował się książkami, był bibliofilem. Od pewnego okresu życia gromadził ekslibrisy, miał nawet wykonane dla siebie ekslibrisy m.in. przez łódzkiego grafika Zbigniewa Janeczka.

W 1975 wykonał pierwszy ekslibris dla syna Aleksandra, potem następne, do 2002 wykonał ich 50 i wszystkie one zostały wystawione na wystawie w Widzewskiej Galerii Ekslibrisu w Łodzi w 2002. Wystawa była zorganizowana z okazji 25-lecia pracy twórczej, choć minęło ono 2 lata wcześniej.

Jego autorstwa ekslibrisy są wyjątkowe, mają czytelny zamysł plastyczny, właściwie charakteryzują ich posiadaczy, rysunek jest czytelny i wymowny. Duża ich grupa jest wykonana dla wybitnych łódzkich lekarzy i przyrodników. Pokazywane były na wystawach ekslibrisów medycznych. Ekslibrisy wystawiane były wielokrotnie na zbiorowych wystawach ekslibrisów w Łodzi i w kraju, kilkakrotnie były reprodukowane w katalogach i almanachach.

Henryk Górski brał udział w otwarciach niemal wszystkich wystaw ekslibrisów w Widzewskiej Galerii Ekslibrisu, był członkiem Rady Galerii.

Na emeryturze, mimo kłopotów ze zdrowiem, nadal tworzył ekslibrisy.

Wszystkie jego ekslibrisy to cynkotypie (czyli z rysunku autora metodą fotochemiczną są trawione klisze cynkowe, z których drukuje się farbą drukarską na papierze ekslibrisy).

 

Avoti: wikipedia.org

Nav pesaistītu vietu

    loading...

        Nav saiknes

        Nav norādīti notikumi

        Birkas