Zygmunt Mogiła-Lisowski

Dzimšanas datums:
15.11.1928
Miršanas datums:
09.07.2016
Apglabāšanas datums:
19.07.2016
Mūža garums:
87
Dienas kopš dzimšanas:
34859
Gadi kopš dzimšanas:
95
Dienas kopš miršanas:
2846
Gadi kopš miršanas:
7
Kategorijas:
Deputāts, Sabiedrisks darbinieks, dzimis Austrumpolijā (Kresy)
Tautība:
 polis
Kapsēta:
Warsaw, Roman-Catholic cemetery.Warsaw-Pyry.

Zygmunt Leopold Mogiła-Lisowski (ur. 15 listopada 1928 w Romanówce w powiecie łuckim, zm. 9 lipca 2016 w Warszawie) – polski działacz kresowy, przewodniczący Towarzystwa Miłośników Wołynia i Polesia, poseł na Sejm w latach 1991–1993.

W 1954 ukończył chemię na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Później kształcił się m.in. na Politechnice Warszawskiej, gdzie ukończył studia podyplomowe dla rzeczoznawców.

W 1991 został wybrany na posła I kadencji z listy Wyborczej Akcji Katolickiej w okręgu Zamość. Należał do Klubu Parlamentarnego Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego. W wyborach w 1993 bezskutecznie ubiegał się o reelekcję z ramienia komitetu NOT-Stowarzyszenie Techników w okręgu Warszawa.

Kilkakrotnie bez powodzenia kandydował w kolejnych wyborach parlamentarnych. Z ramienia AWS ubiegał się o mandat poselski w wyborach w 1997 w województwie lubelskim. W wyborach w 2001 kandydował na senatora w okręgu podwarszawskim z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego, a cztery lata później z poparciem Prawa i Sprawiedliwości w okręgu chełmskim.

W 2006 znalazł się wśród inicjatorów powołania Instytutu Kresowego w Warszawie. Jest także prezesem zarządu Towarzystwa Miłośników Wołynia i Polesia. Był członkiem komitetu poparcia Bronisława Komorowskiego przed wyborami prezydenckimi w 2010 i w 2015. W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 został kandydatem Ruchu Narodowego, jednak został skreślony z listy po wydruku kart do głosowania.

Odznaczenia

W 1998, za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za działalność na rzecz pojednania polsko-ukraińskiego, został odznaczony przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W 2011 w uznaniu zasług dla Stolicy Rzeczypospolitej Polskiej uhonorowany został Nagrodą Miasta Stołecznego Warszawy. 9 stycznia 2012 w Pałacu na Wodzie w Łazienkach Królewskich w Warszawie, podczas uroczystości wręczenia odznaczeń, został uhonorowany Medalem „Pro Patria” nadanym przez Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Ojczyzny.

 

Avoti: wikipedia.org

Nav pesaistītu vietu

    loading...

        Nav saiknes

        Nav norādīti notikumi

        Birkas