Elżbieta Tarkowska

Pievieno šai personai bildi!
Dzimšanas datums:
11.07.1944
Miršanas datums:
03.03.2016
Kategorijas:
Profesors, Sociologs
Tautība:
 polis
Kapsēta:
Norādīt kapsētu

Prof. dr hab. Elżbieta Tarkowska (ur. 11 lipca 1944, zm. 3 marca 2016 w Warszawie) – polska socjolog. Specjalistka w zakresie socjologii ubóstwa, socjologii i antropologii czasu, francuskiej szkoły socjologicznej oraz socjologii kultury.

Biblioteka Otwartej Nauki: prof. Elżbieta Tarkowska

W 1967 r. skończyła studia socjologiczne na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Warszawskiego, w 1973 r. uzyskała doktorat w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, gdzie w 1994 r. uzyskała również tytuł profesora. W IFiS PAN prowadziła Zespół Badań nad Ubóstwem, od 2007 r. pracuje w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej, gdzie pełni funkcję dyrektora Instytutu Filozofii i Socjologii. Członkini Prezydium Komitetu Socjologii PAN, b. Przewodnicząca Rady Naukowej IFiS PAN, b. członkini Komitetu Nauk Etnologicznych PAN, b. wiceprzewodnicząca Polskiego Towarzystwa Socjologicznego.

Współpracowała z wieloma instytucjami i organizacjami pozarządowymi (Polska Akcja Humanitarna, Biuro Rzecznika Praw Dziecka, Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci, Fundacja „Wspólna Droga”, ATD Czwarty Świat i in.). Redaktor naczelna „Kultury i Społeczeństwa”. Jest autorką/współautorką lub redaktorką/współredaktorką naukową ok. 30 książek (m.in. „Zrozumieć biednego. O dawnej i obecnej biedzie w Polsce” (2000), „Przeciw biedzie. Programy, pomysły, inicjatywy” (2002), „Lata tłuste, lata chude... Spojrzenia na biedę w społecznościach lokalnych” (2002), „Biedni o sobie i swoim życiu” (2003)) oraz niemal 300 artykułów i rozdziałów w pracach zbiorowych; część z jej prac ukazała się także w językach obcych.

Współtłumaczka i redaktorka polskiego wydania „Wolnej kultury” Lawrence’a Lessiga, swoje książki umieszcza w Internecie do bezpłatnego pobrania. W 2010 r. odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi.

 

Avoti: wikipedia.org

Nav pesaistītu vietu

  loading...

    Nav saiknes

    Nav norādīti notikumi

    Birkas