Kazimierz Doktór

Dzimšanas datums:
15.02.1935
Miršanas datums:
01.03.2016
Kategorijas:
Pedagogs, skolotājs, Profesors, Sociologs, Sportists
Tautība:
 polis
Kapsēta:
Norādīt kapsētu

Kazimierz Doktór (ur. 15 lutego 1935 w Krotoszynie, zm. 1 marca 2016) – polski socjolog, prof. dr hab., nauczyciel akademicki.

W latach 1957–1962 był piłkarzem w Legii Warszawa, który występował na pozycji bramkarza. W bramce „Legionistów” w I lidze zadebiutował 27 czerwca 1962 roku, w meczu z Wisłą Kraków (4:1 w Warszawie). Wszedł na boisko w 90. minucie i to był pierwszy i zarazem ostatni oficjalny występ w Legii. Trenerem Legii w tamtych czasach był Kazimierz Górski. W 1964 roku uchwałą Rady Naukowej Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk otrzymał stopień doktora nauk humanistycznych. Uchwałą tej samej rady w 1976 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie socjologii[3]. Od 1980 roku profesor nadzwyczajny nauk humanistycznych. Związany z Uniwersytetem Łódzkim, Uczelnią Warszawską im. Marii Skłodowskiej – Curie oraz z Akademią Humanistyczną im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku. Ostatnio pracownik naukowy Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Warszawie[4]. Prowadził prace badawcze nad przedsiębiorstwami przemysłowymi przy pomocy obserwacji uczestniczącej ukrytej w poznańskich Zakładach Przemysłu Metalowego H. Cegielski zakończone monografią: „Przedsiębiorstwo przemysłowe”. Obecnie obszar swoich zainteresowań skupia na socjologii: przemysłu, gospodarki i sportu.

Wybrane publikacje

 • Rynek, [w:] Problemy socjologii gospodarki, Poznań 2008.
 • Problemy socjologii gospodarki (współautor: S. Banaszak), Poznań 2008.
 • Dysfunkcje zarządzania zasobami ludzkimi w administracji publicznej, [w:] Dysfunkcje i patologie zarządzania zasobami ludzkimi, Łódź 2005.
 • Ekonomiczna i społeczna kondycja przedsiębiorstw przemysłowych w Polsce 1991, Warszawa 1991.
 • Socjologia. Teoria i działanie (współautorzy: W. Kwaśniewicz, A. Kwilecki), Warszawa 1997.
 • Socjologia organizacji (red.), Wrocław 1975.
 • Przedsiębiorstwo przemysłowe. Studium socjologiczne Zakładów Przemysłu Metalowego "H. Cegielski", Warszawa, Książka i Wiedza, 1964.

 

Avoti: wikipedia.org

Nav pesaistītu vietu

  loading...

    Nav saiknes

    Nav norādīti notikumi

    Birkas