PSRS hokeja izlase iet bojā aviokatastrofā

Notikumam nav bildes. Pievieno notikuma bildi!
Personas:
6Personu saraksts
Notikumi:
4Notikumu saraksts
Datums:
07.01.1950
Papildu lauki

Katastrofa samolotu drużyny WWS MWO Moskwa wydarzyła się 5 stycznia1950 roku, gdy samolot Lisunow Li-2 z Moskwy do Czelabińska rozbił się w czasie próby lądowania na lotnisku zastępczym w Swierdłowsku. Zginęli wszyscy spośród 19 osób znajdujących się na pokładzie, w tym 11 zawodników drużyny hokejowej WWS MWO Moskwa i 6 członków załogi samolotu.

Drużyna WWS MWO Moskwa

Drużyna WWS MWO Moskwa została utworzona przez Wasilija Stalina, dowódcę Sił Powietrznych Moskiewskiego Okręgu Wojskowego i syna dyktatora Józefa Stalina. Dzięki staraniom Wasilija drużyna została zasilona przez najlepszych radzieckich hokeistów, a on sam miał co do niej nadzieję na zdobycie mistrzostwa kraju.

Przed wyjazdem na pierwszy w sezonie mecz do Czelabińska z miejscowym Dzierżyńcem trener zespołu Borys Boczarnikow zwrócił się do Wasilija o udostępnienie samolotu, co pozwoliłoby uniknąć wielogodzinnej podróży pociągiem przez Syberię. Wasilij szybko zorganizował samolot, dla drużyny podstawiono Lisunowa Li-2.

Katastrofa

Wylot nastąpił 5 stycznia, drużyna miała przybyć do Czelabińska i mieć trzy dni na przygotowania do meczu. Warunki atmosferyczne były jednak złe, a w okolicach miejsca docelowego bardzo złe. Lotnisko w Czelabińsku zostało zamknięte, a samolot skierowano do Swierdłowska, gdzie musiał długo oczekiwać na swoją kolej do lądowania. Załoga wykonała pięć nieudanych prób podejścia do lądowania, wszystkie przerywano z powodu braku widzialności. Szósta próba zakończyła się katastrofą, a zderzenia z ziemią nie przeżył żaden z pasażerów.

Ofiary

Zawodnicy klubu

 • Michaił Alpierin – lekarz drużyny
 • Boris Boczarnikow – zawodnik, obrońca, grający trener
 • Wasilij Bołodin – zawodnik, napastnik
 • Aleksiej Gałkin – masażysta
 • Nikołaj Isajew – zawodnik, bramkarz rezerwowy
 • Garri Mełups – zawodnik, bramkarz
 • Aleksandr Moisiejew – zawodnik, napastnik
 • Iwan Nowikow – zawodnik, napastnik
 • Robiert Szulmanis – zawodnik, obrońca
 • Jurij Tarasow – zawodnik, napastnik (brat Anatolija Tarasowa)
 • Jewgienij Woronin – zawodnik, obrońca
 • Zdieniek Zigmund – zawodnik, napastnik
 • Jurij Żyburtowicz – zawodnik, napastnik

Załoga samolotu

 • mjr Iwan Zotow – dowódca
 • W. Taranienko – drugi pilot
 • kpt. A. Ponomariow – nawigator
 • kpt. M. Fomiczow – mechanik pokładowy
 • por. M. Diemczenko – radiotelegrafista
 • sierż. D. Łukjanow – mechanik

Zatajenie informacji o katastrofie

Na informację o katastrofie Wasilij wpadł w panikę, gdyż drużyna była stworzona przez niego, wielu zawodników zmieniło barwy klubowe w niejasnych okolicznościach, a dodatkowo samolot, w którym zginęła załoga, został wypożyczony bez zgody Stalina. Informację o katastrofie Wasilij zataił, uniemożliwiając publikację jej w prasie, w efekcie czego rozeszła się jedynie w Czelabińsku.

Wasilij obawiał się gniewu ojca, dlatego też podjął szerokie starania, by informacja o tym zdarzeniu nie dotarła do niego. W tym celu w ciągu jednego dnia skompletował nowy zespół i postarał się o rozegranie meczu w Czelabińsku zgodnie z planem. Według części źródeł starania Wasilija o zatajenie informacji przed ojcem udały się i dyktator nie dowiedział się o niej aż do swojej śmierci 5 marca 1953 roku.

Skompletowanie nowej drużyny

Udziału w tragicznym locie uniknęło trzech zawodników klubu. Byli to Wsiewołod Bobrow (który zaspał na samolot), zawieszony na dwa spotkania Aleksander Winogradow i Wiktor Szuwałow, którego obecność w meczu uznano początkowo za niewłaściwą (do niedawna zawodnik Dzierżyńca Czelabińsk).

Do nowej drużyny wprowadzono m.in. Pawła Żyburtowicza, brata zmarłego w wypadku Jurija, oraz Anatolija Mojsiejewa, który zastąpił niespokrewnionego z nim Aleksandra. Przez wprowadzenie zawodników o takich samych nazwiskach jak zmarli, Wasilij starał się ukryć katastrofę. Prasa miała odtąd podawać w przypadku tych zawodników wyłącznie ich nazwiska, a gdy bramki strzelali inni zawodnicy podawania nazwisk w ogóle unikano.

Obie drużyny rozegrały mecz bez zakłóceń, a moskiewska WWS MWO wygrała 8:3, zaś w całym sezonie zajęła czwarte miejsce w tabeli, kolejny sezon już wygrywając.

Upamiętnienie

Władze radzieckie nigdy oficjalnie nie uczciły pamięci ofiar katastrofy. Dopiero po upadku ZSRR rodziny i przyjaciele zawodników ufundowali pomnik, który znajduje się w pobliżu lotniska w Swierdłowsku (dziś Jekaterynburgu).

Katastrofa z 1950 roku stała się szerzej znana po wypadku samolotu hokejowej drużyny Łokomotiwu Jarosław 7 września 2011 roku, w której zginęły 43 osoby.

Saistītie notikumi

NosaukumsDatumsValodas
1Apšaude Maskavas centrā pie "FSB" (FDD) ēkas Lubjankā. Uzbrucējs, kurš atklājis uguni no Kalašņikova automāta, nošautsApšaude Maskavas centrā pie "FSB" (FDD) ēkas Lubjankā. Uzbrucējs, kurš atklājis uguni no Kalašņikova automāta, nošauts19.12.2019en, lv, ru
210 человек погибли в катастрофе автобуса в Забайкалье10 человек погибли в катастрофе автобуса в Забайкалье01.12.2019ru
3Starptautiskā hokeja veterānu piemiņas dienaStarptautiskā hokeja veterānu piemiņas diena30.09.2016de, ee, en, fr, he, lt, lv, pl, ru, se, ua
4Hokeja komandas Lokomotiv aviokatastrofaHokeja komandas Lokomotiv aviokatastrofa07.09.2011de, en, fr, lv, pl, ru

Karte

Avoti: wikipedia.org

Nav piesaistītu vietu

  Personas

  Nosaukums No Līdz Valodas
  1Harijs MellupsHarijs Mellups00.00.192707.01.1950en, lv, ru
  2Vsevolods BobrovsVsevolods Bobrovs01.12.192201.07.1979de, en, fr, lv, pl, ru, ua
  3Roberts ŠūlmanisRoberts Šūlmanis03.10.192207.01.1950lv
  4Wassili StalinWassili Stalin21.03.192119.03.1962de, en, fr, pl, ru, ua
  5Anatoli TarassowAnatoli Tarassow10.12.191823.06.1995de, en, fr, pl, ru
  6
  Юрий Тарасов07.01.1950ru
  Birkas