Danuta Michałowska

Please add an image!
Birth Date:
07.01.1923
Death date:
11.01.2015
Person's maiden name:
Maria Danuta Michałowska
Categories:
Actor, Director, Pedagogue, teacher, Professor, Rector
Nationality:
 pole
Cemetery:
Kraków, Salwator Cemetery

Danuta Michałowska wł. Maria Danuta Michałowska (ur. 7 stycznia 1923 w Krakowie, zm. 11 stycznia 2015 tamże) – polska aktorka, deklamatorka, reżyser teatralny, pedagog.

Pierwsze kroki na scenie stawiała pod okiem Juliusza Osterwy. Podczas II wojny światowej, w 1941 roku związała się z konspiracyjnym Teatrem Rapsodycznym Mieczysława Kotlarczyka . W teatrze tym miała okazję grać i zaprzyjaźnić się z Karolem Wojtyłą, późniejszym papieżem Janem Pawłem II. Przyjaźń ta przetrwała aż do jego śmierci. Aktorka była też pierwszą interpretatorką poezji Karola Wojtyły. Po zakończeniu działalności przez Teatr Rapsodyczny w 1953 roku, zaczęła występować na deskach Teatru Starego. Po reaktywacji Teatru Rapsodycznego w 1957 roku ponownie znalazła się w jego zespole, a po powtórnej jego likwidacji zaczęła wykładać w krakowskiej PWST (od 1980 roku jako profesor, w latach 1981-1984 była rektorem tej uczelni). Jej studentami byli m.in.: Wojciech Pszoniak, Olgierd Łukaszewicz, Jan Frycz i Krzysztof Globisz. W 1961 roku aktorka założyła Teatr Jednego Aktora, który po wyborze Wojtyły na papieża przekształciła w teatr religijny zmieniając m.in. jego nazwę na Teatr Jednego Słowa. W swoim dorobku scenicznym miała m.in role Tatiany w Eugeniuszu Onieginie A. Puszkina, Telimeny w Panu Tadeuszu A. Mickiewicza, Muzy Wschodu w Beniowskim J. Słowackiego, Magdaleny w Domu Bernardy Alby F.G. Lorci i Szimeny w Cydzie P. Corneille'a. W 1994 roku opublikowała pracę O podstawach polskiej wymowy scenicznej.

7 listopada 2007, podczas uroczystości w budynku Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie odebrała nadany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierza Michała Ujazdowskiego Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

W 2008 artystce nadano tytuł Honorowego Obywatela Krakowa.

Odznaczenia i nagrody

 • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1977)
 • Medal 10-lecia Polski Ludowej (1955)
 • Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2007)
 • Odznaka Honorowa "Zasłużony Działacz Kultury" (1963)

 

Source: wikipedia.org

No places

  loading...

    Relations

    Relation nameRelation typeBirth DateDeath dateDescription

    No events set

    Tags