Józef Omieczyński

Please add an image!
Birth Date:
00.00.1898
Death date:
03.11.1939
Length of life:
41
Days since birth:
46151
Years since birth:
126
Days since death:
30869
Years since death:
84
Extra names:
Omieczyński Józef z Wiewiórek
Categories:
Pedagogue, teacher
Nationality:
 pole
Cemetery:
Set cemetery

Józef Omieczyński . Urodził się 1898 r. w Trzcianie pow. Sztum , w rodzinie  chłopskiej Franciszka i Franciszki ( z d. Dreszewska)  Omieczyńskich. Rodzina Omieczyńskich była w okresie zaborów i naporu germanizacyjnego wzorem walki o utrzymania polskości na terenie powiatu sztumskiego. W rodzinie tej urodziło się dwóch synów i  dwie córki. 

Józef ukończył seminarium nauczycielskie w Braniewie. W 1922 r. został kierownikiem i nauczycielem w szkole w Wiewiórkach , w gminie Błędowo , gdzie pracował do maja 1939 r.

Młodszy brat Józefa , Aleksander , również był nauczycielem w polskiej szkole , w Szczecinie . Tam też  10 września 1941 r. został zamordowany przez Niemców , za trzewienie kultury polskiej , postawę polskiego patrioty , za harcerskie oddanie swojej ojczyźnie , a według niemieckich zbrodniarzy .... zdradę stanu .

Józef Omieczyński ożenił się z Hilde z domu Thom , z rodziny niemieckich bauerów - rolników , z Uciąża. Oboje mieszkali i pracowali w szkole w Wiewórkach. Mieli dwójkę dzieci. 

Po wyborach w Niemczech w 1933 r. żona Józefa Hilde sprzyjała niemieckim dążeniom  przeciwko Polsce  i propagowała niemiecką ekspansywność i dominację na terenach , gdzie do tej pory obie nacje żyły w poprawnej asymilacji obok siebie . W wyniku tej prawie obsesji doszło do tragedii , dnia 3 listopada 1939 roku , Józef Omieczyński został bestialsko i podstępnie zabity przez niemieckich autochtonów. Ciała nigdy nie odnaleziono .

Dnia 14 maja 1967 r., w Mgowie  odsłonieto pomnik ku czci mieszkańców Wiewiórek , ofiar niemieckiego selbstschutzu , pomordowanych przez Niemców w parowach na mgowskich polach , dnia 3 listopada 1939 r. . Na tablicy pośród czternastu zamordowanych przez Niemców wymieniony jest Józef Omieczyński , nauczyciel z powołania , patriota.

Dnia 22 lipca 1967 roku, wraz z ukończeniem budowy nowego pawilonu szkolnego w Wiewiórkach odsłonięto pamiątkową tablicę w holu nowego budynku dla uczczenia pamięci Józefa Omieczyńskiego . Tablica powstała z inicjatywy jego uczniów.

 

Opisano na podstawie strony www Płużnickie Historie , patrz http://pluznickiehistorie.pl/biografie/omieczynski-jozef/

 

 

Opisał Michał Rzewuski , wnuk Daleszyńskich z Daszkowa .

No places

    loading...

        Relations

        Relation nameRelation typeBirth DateDeath dateDescription
        1Aleksander OmieczyńskiAleksander OmieczyńskiBrother12.12.190910.09.1941
        2
        Franciszek OmieczyńskiGrandfather30.03.185102.03.1930

        No events set

        Tags